Open main menu

Esportspedia - Smite Esports Wiki β

SMITE Pro League/Season 2/Oceania/Split One/Pro League Qualifier

(Redirected from SMITE Pro League/Season 2/Oceania/Split One/Pro League Qualifiers)

Overview   Split One   Split Two   Regional Championship    


Overview   Open Ladder   Invitational Qualifier   Invitational Ladder   LAN Events   Pro League Qualifier    
SPL Season 2 OCE Pro League Qualifiers
OPL-Qualifier-2015.png
League Information
Organizer: Hi-Rez Studios
CyberGamer
Event Type: Online
Country Australia Australia
Format: Round Robin
Start Date: 2015-07-05
End Date: 2015-07-12
Links: Website


The SPL Season 2 OCE Pro League Qualifiers take place on two consecutive weekends in July 2015 and grant four teams spots in the Oceanic Pro League.

Overview

Format

  • The Qualifiers are split into two stages
    • On Day One, teams are seeded into 4 groups of 4 where the top 2 qualify for Day Two
    • On Day Two, the 8 remaining teams play each other in a round robin format again, where the top 4 qualify for the Oceanic Pro League
  • The following teams participate:
    • The bottom three teams from the Invitational Ladder
    • The top 11 teams from the Open Ladder
    • 2 teams who qualified through LAN tournaments

Qualifying Teams

The following teams have qualified for the SPL Season 2 OCE Pro League:

Place Team
Q   Team Kamikaze
  Lore Gaming
  Synapse Gaming
  Silicon Sports

Participants

Results

  • Day 1
  • Day 2
Group A
1.   COGnitive Clique 3-0
2.   SkyDragons Grey 2-1
3.   G3 1-2
4.   Raiding Party 0-3
[]
Group A Matches
CLIQ   1 0   G3
Raiding Party   0 1   SkyDragons Grey
SkyDragons Grey   0 1   CLIQ
Raiding Party   0 1   G3
CLIQ   1 0   Raiding Party
SkyDragons Grey   1 0   G3
Group B
1.   Team Kamikaze 3-0
2.   Lore Gaming 2-1
3.   Luminous 1-2
4.   Mother Croatia 0-3
[]
Group B Matches
TKam   1 0   Mother Croatia
Lore   1 0   Luminous
Luminous   0 1   TKam
Lore   1 0   Mother Croatia
TKam   1 0   Lore
Luminous   1 0   Mother Croatia


Group C
1.   Synapse Gaming 3-0
2.   Silicon Sports 2-1
3.   Off The Charts 1-2
4.   Hiphopapottomus 0-3
[]
Group C Matches
SLCN   1 0   Off The Charts
Hiphopapottomus   0 1   Synp
Synp   1 0   SLCN
Hiphopapottomus   0 1   Off The Charts
SLCN   1 0   Hiphopapottomus
Synp   1 0   Off The Charts
Group D
1.   Ivory Gaming 2-1
2.   THE FORSEN BOYS 2-1
3.   Glory Bound 1-2
4.   Team Sky Fire 1-2
[]
Group D Matches
Ivory   0 1   Team Sky Fire
FORSEN   1 0   Glory Bound
Glory Bound   0 1   Ivory
FORSEN   1 0   Team Sky Fire
Ivory   1 0   FORSEN
Glory Bound   1 0   Team Sky Fire
Group A
1.   Team Kamikaze 7-0
2.   Lore Gaming 5-2
2.   Synapse Gaming 5-2
2.   Silicon Sports 5-2
5.   Ivory Gaming 3-4
6.   THE FORSEN BOYS 2-5
7.   COGnitive Clique 1-6
8.   SkyDragons Grey 0-7
[]
Round 1
CLIQ   0 1   FORSEN
TKam   1 0   SLCN
Synp   0 1   Lore
Ivory   1 0   SkyDragons Grey
[]
Round 2
SLCN   1 0   CLIQ
Lore   1 0   FORSEN
SkyDragons Grey   0 1   TKam
Ivory   0 1   Synp
[]
Round 3
CLIQ   0 1   Lore
SLCN   1 0   SkyDragons Grey
FORSEN   0 1   Ivory
TKam   1 0   Synp
[]
Round 4
SkyDragons Grey   0 1   CLIQ
Ivory   0 1   Lore
Synp   1 0   SLCN
TKam   1 0   FORSEN
[]
Round 5
CLIQ   0 1   Ivory
SkyDragons Grey   0 1   Synp
Lore   0 1   TKam
SLCN   1 0   FORSEN
[]
Round 6
Synp   1 0   CLIQ
TKam   1 0   Ivory
FORSEN   1 0   SkyDragons Grey
SLCN   1 0   Lore
[]
Round 7
CLIQ   0 1   TKam
Synp   1 0   FORSEN
Ivory   0 1   SLCN
SkyDragons Grey   0 1   Lore

View Games