Open main menu

Esportspedia - Smite Esports Wiki β

SMITE Pro League/Season 2/Europe/Fall Challenger


Overview   Spring Qualifiers   Spring Challenger   Spring Season   Spring Finals   Summer Qualifiers   Summer Challenger   Summer Season   Summer Finals   Fall Relegations   Fall Challenger   Fall Season   Regional Championship    

Overview   Team Rosters   Ranking   Scoreboards   VODs    
SPL Season 2 EU Challenger Cup Fall
FallCC.png
League Information
Organizer: Hi-Rez Studios
Tiermonster
Event Type: Weekly
Country Europe Europe
Format: Single Elimination & Round Robin
Start Date: 2015-09-27
End Date: 2015-11-15
Links: Website


The SPL Season 2 EU Challenger Cup Fall is a series of 5 weekly tournaments open to all teams that did not qualify for the SPL Season 2 Fall Split. This is then followed by a 2 group, round robin stage which then leads into a Best of 5 single elimination bracket.

Overview

Format

  • 5 weeks of a single elimination tournament where teams earn points based on their placing.
  • The top 8 teams will move to a 2 group round robin.
    • 2 week event.
    • Each team plays each other twice in a Best-of-1.
  • The top 2 teams of each group advance to a Best of 5 single elimination bracket.

Prize Pool

$10,500 USD is spread among the teams as follows:

Place Prize Team
  1st $5,000 and Qualified for SPL S3 EU Spring Relegations   dCypher eSports
  2nd $3,000 and Qualified for SPL S3 EU Spring Relegations   Torpedo
  3rd $1,500   VwS Gaming
  4th $1,000   Losing Road

Challenger Cup Points

Ranking

Rank Team Week 1 Week 2 Week 3 Week 4 Week 5 Total
1.   VwS Gaming 100 40 5 100 40 285
2.   Torpedo3 40 100 100 10 10 260
3.   Perpetuum1 5 10 10 40 100 165
4.   Epiphany Bolt2 60 25 2 60 10 157
5.   Losing Road 25 10 60 25 10 130
6.   dCypher eSports4 2 2 40 10 60 114
7.   The Papis 5 60 10 10 25 110
8.   Team Illusion 10 10 25 10 10 65
Show all teams
1: Following Week 3, Roma Invicta renamed to Perpetuum.
2: Following Week 5, Team Bizarre were acquired by Epiphany Bolt.
3: Following Week 5, Team Instinct were acquired by Torpedo.
4: Following Week 7, Angry Pikachus were acquired by dCypher eSports.

Point distribution

Place Points
1. 100
2. 60
3. 40
4. 25
5-8. 10
9-16. 5
17.+ 2

Participants

Results

  • Week 1
  • Week 2
  • Week 3
  • Week 4
  • Week 5
  • Group Stage
  • Playoffs
  Quarterfinals Semifinals Finals
                     
  Losing Road 1
  Dexterity Gaming 0
  Losing Road 0
  Moxies 1
  Moxies 1
  Team Illusion 0
  Moxies 1
  Team Bizarre 0
  Team Bizarre 1
  Looking for Mid 0 3rd place match
  Team Bizarre 1
  Losing Road 0
  Team Instinct 0
  Men of Aeron 0   Team Instinct 1
  Team Instinct 1
  Quarterfinals Semifinals Finals
                     
  Moxies 1
  Team Illusion 0
  Moxies 0
  The Papis 1
  Losing Road 0
  The Papis 1
  The Papis 0
  Team Instinct 1
  Team Bizarre 1
  Netflix n Chill 0 3rd place match
  Team Bizarre 0
  Moxies 1
  Team Instinct 1
  Team Instinct 1   Team Bizarre 0
  Roma Invicta 0
  Quarterfinals Semifinals Finals
                     
  Angry Pikachus 1
  Men of Aeron 0
  Angry Pikachus 0
  Losing Road 1
  The Papis 0
  Losing Road 1
  Losing Road 0
  Team Instinct 1
  Team Instinct 1
  Roma Invicta 0 3rd place match
  Team Instinct 1
  Angry Pikachus 1
  Team Illusion 0
  inMotionEsports 0   Team Illusion 0
  Team Illusion 1
  Quarterfinals Semifinals Finals
                     
  Team Instinct 0
  Perpetuum 1
  Perpetuum 0
  Team Bizarre 1
  Team Bizarre 1
  The Papis 0
  Team Bizarre 0
  VwS Gaming 2
  VwS Gaming 1
  Angry Pikachus 0 3rd place match
  VwS Gaming 1
  Perpetuum 1
  Losing Road 0
  Losing Road 1   Losing Road 0
  Team Illusion 0
  Quarterfinals Semifinals Finals
                     
  Team Instinct 0
  Angry Pikachus 1
  Angry Pikachus 1
  The Papis 0
  Losing Road 0
  The Papis 1
  Angry Pikachus 1
  Perpetuum 2
  VwS Gaming 1
  Team Illusion 0 3rd place match
  VwS Gaming 0
  The Papis 1
  Perpetuum 1
  Team Bizarre 0   VwS Gaming 2
  Perpetuum 1
Group A
1.   VwS Gaming 5-1
2.   Losing Road 4-2
3.   Team Illusion 2-4
4.   Epiphany Bolt 1-5
[]
Group A Matches
RoaD   0 1   iL²
VwS   1 0   eBolt
RoaD   1 0   eBolt
iL²   0 1   VwS
RoaD   1 0   VwS
eBolt   0 1   iL²
VwS   1 0   RoaD
eBolt   1 0   iL²
VwS   1 0   iL²
RoaD   1 0   eBolt
VwS   1 0   eBolt
iL²   0 1   RoaD
Group B
1.   Torpedo 5-1
2.   Angry Pikachus 4-2
3.   The Papis 2-4
4.   Perpetuum 1-5
[]
Group B Matches
PrPT   0 1   APika
Papis   0 1   TPG
PrPT   0 1   TPG
APika   0 1   Papis
PrPT   1 0   Papis
TPG   1 0   APika
TPG   1 0   PrPT
APika   1 0   Papis
TPG   1 0   Papis
PrPT   0 1   APika
TPG   0 1   APika
Papis   1 0   PrPT
  Semifinals Qualified
             
    VwS 2
    dCyph 3
    dCyph 3
    TPG 2
    TPG 3
    RoaD 0 3rd place match
    VwS 3
    RoaD 2

View Games

Additional Content

Interviews

Other Coverage

See Also

External Links

References