Contributor Banner.png

Leaguecraft ggClassic Presented by Arqade

From League of Legends Wiki
Jump to: navigation, search
Leaguecraft ggClassic by Arqade
GgClassic Arqade.png
League Information
OrganizerggChronicle
SponsorArqade
Kingston
Event TypeOnline
Event ServerNA
Prize PoolUSD 7,000
Start Date2012-07-14
End Date2012-07-22
StreamsggChronicle Stream on own3d.tv
Social Media

The Leaguecraft ggClassic Presented by Arqade is the second tournament hosted by ggChronicle. The tournament's group stage took place on July 14th and 15th, and the double elimination bracket will take place on July 21st and 22nd. Casters for the event include Panky, Sotere, MonteCristo, Pluto, Comely, pwnophobia, Hornet and ZeroCardinality.

Format

  • Group Stage
    • Ten teams split into two groups of five
    • Round robin Best of One
    • Top two teams of each group proceed to bracket play
  • Playoffs
    • Double elimination bracket
    • Best of Three

Eye - Show All.pngRosters

Participants

Prize Pool

$ 7,000 US dollars are spread among the teams as follows :
PlacePrize (USD)≈Prize (EUR)Team
Gold.png$ 4,000 € 3,290.4 Team Dynamiclogo std.png Team Dynamic
Silver.png$ 2,000 € 1,645.2 CLG Blacklogo std.png CLG Black
Bronze.png$ 1,000 € 822.6 MTw North Americalogo std.png mTw North America
Copper.png--Team Curselogo std.png Team Curse
Show more Results

Results

Group Stage

Group A
1 Team Dynamiclogo std.png Team Dynamic 4 - 1 80%
2 Team Curselogo std.png Team Curse 3 - 2 60%
3 Counter Logic Gaming Europelogo std.png CLG Europe 3 - 2 60%
4 Team Legionlogo std.png Team Legion 3 - 2 60%
5 Team SoloMidlogo std.png Team SoloMid Evo 2 - 3 40%
6 Absolute Legends NAlogo std.png Absolute Legends NA 0 - 5 0%
[]
Group A Matches
CLG EU Counter Logic Gaming Europelogo std.png 0 1 Team Legionlogo std.png LgN
CLG EU Counter Logic Gaming Europelogo std.png 1 0 Team Curselogo std.png CRS
LgN Team Legionlogo std.png 1 0 Absolute Legends NAlogo std.png aL NA
CLG EU Counter Logic Gaming Europelogo std.png 1 0 Absolute Legends NAlogo std.png aL NA
CLG EU Counter Logic Gaming Europelogo std.png 1 0 Team Dynamiclogo std.png TD
CRS Team Curselogo std.png 1 0 Absolute Legends NAlogo std.png aL NA
LgN Team Legionlogo std.png 0 1 Team Curselogo std.png CRS
tsmevo Logo std2.png W Absolute Legends NAlogo std.png aL NA
TD Team Dynamiclogo std.png W Absolute Legends NAlogo std.png aL NA
CLG EU Counter Logic Gaming Europelogo std.png 0 1 Logo std2.png tsmevo
LgN Team Legionlogo std.png 0 1 Team Dynamiclogo std.png TD
tsmevo Logo std2.png 0 1 Team Legionlogo std.png LgN
CRS Team Curselogo std.png 0 1 Team Dynamiclogo std.png TD
tsmevo Logo std2.png 0 1 Team Curselogo std.png CRS
tsmevo Logo std2.png 0 1 Team Dynamiclogo std.png TD
Group B
1 CLG Blacklogo std.png CLG Black 4 - 1 80%
2 MTw North Americalogo std.png mTw North America 4 - 1 80%
3 4notlogo std.png 4Not.Fire 3 - 2 60%
4 Taipei Assassinslogo std.png Taipei Assassins 3 - 2 60%
5 Orbit Gaminglogo std.png Orbit Gaming 1 - 4 20%
6 CLG Primelogo std.png CLG Prime 0 - 5 0%
[]
Group B Matches
mTw NA MTw North Americalogo std.png 1 0 4notlogo std.png 4Not.Fire
oRb Orbit Gaminglogo std.png 0 1 CLG Blacklogo std.png CLG B
mTw NA MTw North Americalogo std.png 0 1 CLG Blacklogo std.png CLG B
oRb Orbit Gaminglogo std.png 0 1 4notlogo std.png 4Not.Fire
mTw NA MTw North Americalogo std.png 1 0 Orbit Gaminglogo std.png oRb
4Not.Fire 4notlogo std.png 0 1 CLG Blacklogo std.png CLG B
TPA Taipei Assassinslogo std.png 0 1 MTw North Americalogo std.png mTw NA
CLGP CLG Primelogo std.png 0 1 4notlogo std.png 4Not.Fire
TPA Taipei Assassinslogo std.png 0 1 4notlogo std.png 4Not.Fire
CLGP CLG Primelogo std.png 0 1 MTw North Americalogo std.png mTw NA
TPA Taipei Assassinslogo std.png 1 0 Orbit Gaminglogo std.png oRb
TPA Taipei Assassinslogo std.png 1 0 CLG Blacklogo std.png CLG B
CLGP CLG Primelogo std.png 0 1 Orbit Gaminglogo std.png oRb
CLGP CLG Primelogo std.png W CLG Blacklogo std.png CLG B
CLGP CLG Primelogo std.png W Taipei Assassinslogo std.png TPA
1 Due to 3 way tie, the 2nd spot was determined by shortest game lengths.[1]
2 AL.NA forfeited their remaining matches against TSM.Evo and Team Dynamic.[2]
3 CLG.NA forfeited their remaining matches against CLG.Black and Taipei Assassins[3]

Playoffs

  Round 1 Round 2 Grand Final
                       
Winner's bracket
  Team Dynamiclogo std.png TD 2
  MTw North Americalogo std.png mTw NA 1
  Team Dynamiclogo std.png TD 2
  CLG Blacklogo std.png CLG B 1
  CLG Blacklogo std.png CLG B 2
  Team Curselogo std.png CRS 0
  Team Dynamiclogo std.png TD 2 2
  CLG Blacklogo std.png CLG B 3 1
Loser's bracket
  CLG Blacklogo std.png CLG B 2
  MTw North Americalogo std.png mTw NA 2
  MTw North Americalogo std.png mTw NA 0
  Team Curselogo std.png CRS 0

See Also

External Links

References