Open main menu

Esportspedia - Call of Duty Esports Wiki β

MLG World Finals 2015



Overview   Full Results   VODs    



MLG World Finals
MLGFinals2.png
League Information
OrganizerMLG.png Major League Gaming
SponsorXbox One
Turtle Beach
DXRacer
Scuf Gaming
BenQ

Overview

Format

  • 96 Teams.
  • Seeded from overall Advanced Warfare Pro Points.
  • Winners will continue on in the Winners Bracket.
  • All matches are Best of Threes.
  • Top 4 from Winners qualify for Pool Play
    • Losers drop down to Losers Bracket.
    • A loss in the losers bracket results in elimination.
    • 4 remaining teams from Losers advance to Championship Losers Bracket.

Pool Play

  • 20 Teams; 5 Teams per Pool.
    • 16 Teams that qualify for Pool Play are then seeded by overall Pro Points.
      • 1 Team from ANZ Pro Points.
      • Top 3 Teams from EU Pro Points.
      • Top 12 Teams from NA Pro Points.
    • 4 Teams qualify from Winners Open Bracket.
  • All matches are Best of 5.
  • Top 2 teams from each pool qualify for Winners Bracket.
  • Bottom 3 teams are placed into Losers Bracket.

Championship Bracket

  • Winners will continue on in the Winners Bracket.
    • All matches in the Winners Bracket are a Best of 7.
  • Losers drop down to Losers Bracket.
    • All losers bracket matches are a Best of 5.
    • The Losers bracket final is a Best of 7.
    • A loss in the losers bracket results in elimination.
  • The Grand Final will be a Best of 7.

Prize Pool

$250,000 USD is spread among the teams as follows:

Place Prize Team Roster
  1 $100,000   OpTic Gaming ScumpFormaLCrimsixKarma
  2 $60,000   Denial eSports SlasheRHukeTempClassic
  3 $40,000   Team eLevate SlackedTJHaLySaintsOctane
  4 $20,000   Team EnVyUs LoonyJKapGoonjarJurd
5-6 $10,000   FaZe Clan EnableZooMaaClaysterAttach
  Team JusTus AssaultSpaceLyKennyEnvoy
7-8 $5,000   Epsilon eSports NA RemyNagafenParasiteAqua
  Dream Team DiabolicSenderWatsonIvy
Show Additional Results

For the full list of final placings and pro points distribution, click here!

Participants

Results

Open Bracket

Due to the large size of the Open Bracket, we will only display the Round of 16 and beyond.

  Round 1 Round 2 Round 3
                                     
Winner's bracket
    Thrust 2
    The Don Squad 0
    Thrust 2
    Mutiny 0
    vQ 0
    Mutiny 2
    Thrust Q
    Jus Q
    3sUP 0
    wF 2
    wF 0
    Jus 2
    RsE 0
    Jus 2
    dT 2
    nB 0
    dT 2
    Scorched 1
    Scorched 2
    STNNR 0
    dT Q
    Lethal Q
    Lethal 2
    Rx 0
    Lethal 2
    MW 0
    MW 2
    E6 0
 
Loser's bracket
    Mutiny 0
    Rx 0
    E6 2
    E6 2     E6 Q
    nB Q
    wF 0
    nB 2
    nB 2
    STNNR 0
    Scorched 0
    3sUP 2
    3sUP 2
    RsE 0     3sUP Q
    MW Q
    MW 2
    The Don Squad 2
    The Don Squad 1
    vQ 0

Group Play

Legend
Qualify for Championship Winners Bracket Quarterfinals
Qualify for Championship Losers Bracket Round 3
Qualify for Championship Losers Bracket Round 2
Qualify for Championship Losers Bracket Round 1

Group A

Group A Standings
Place Team Record MapW/L
1.   OpTic Gaming 4-0 12-2
2.   Team Infused 3-1 11-6
3.   Team Kaliber 2-2 6-10
4.   XGN Competitive 1-3 7-10
5.   Thrust Nation 0-4 4-12

Group B

Group B Standings
Place Team Record MapW/L
1.   FaZe Clan 4-0 12-3
2.   OpTic Nation 2-2 8-8
3.   Dream Team 2-2 8-8
4.   Vitality.Storm 1-3 5-11
5.   iSolation eSports 1-3 8-10

Group C

Group C Standings
Place Team Record MapW/L
1.   Denial eSports 4-0 12-0
2.   Team JusTus 3-1 9-7
3.   Rise Nation 2-2 8-9
4.   Epsilon eSports 1-3 6-9
5.   Millenium 0-4 1-12

Group D

Group D Standings
Place Team Record MapW/L
1.   Team EnVyUs 4-0 12-5
2.   Team eLevate 3-1 11-4
3.   Team Orbit 2-2 7-8
4.   Lethal Gaming 1-3 6-9
5.   Citadel Gaming 0-4 2-12

Championship Bracket

Winners Bracket

  Quarterfinals Semifinals Finals
                     
    OG 4
    Jus 1
    OG 4
    nV 0
    ON 0
    nV 4
    OG 4
    eLv 2
    DNL 4
    infs 0
    DNL 1
    eLv 4
    FaZe 1
    eLv 4

Losers Bracket

  Round 1 Round 2 Round 3 Round 4 Round 5 Round 6
                                             
    Mill 3     Lethal 3     dT 3     infs 1
    3sUP 2     Mill 1     Lethal 2     dT 3
    dT 1     DNL 3
    FaZe 3     FaZe 1
    iSo 3     XGN 0     Rise 0     FaZe 3
    MW 1     iSo 3     iSo 3     iSo 2
    CTDL 0     Epsi 3     tK 2     ON 2
    E6 3     E6 0     Epsi 3     Epsi 3
    Epsi 2     nV 3
    Jus 3     Jus 1
    Thrust 3     V.Storm 3     Orbit 2     Jus 3
    nB 1     Thrust 2     V.Storm 3     V.Storm 1

Final Bracket

From Winners Bracket
Grand Final
    OG 4
    OG 4
    eLv 2
    DNL 1
    eLv 1
From Losers Bracket
    DNL 4
    DNL 3
    nV 0


View Games

Streams

Schedule

  • Day 1
  • Day 2
  • Day 3
Game Schedule
Round Match Station Date AEDT PDT CDT EDT BST
Group A OG   vs.   infs Main Stage 2015-10-16 06:00 AM 12:00 PM 02:00 PM 03:00 PM 08:00 PM
Group C DNL   vs.   Rise Station 1 2015-10-16 06:00 AM 12:00 PM 02:00 PM 03:00 PM 08:00 PM
Group A tK   vs.   XGN Station 2 2015-10-16 06:00 AM 12:00 PM 02:00 PM 03:00 PM 08:00 PM
Group C Epsi   vs.   Mill Station 3 2015-10-16 06:00 AM 12:00 PM 02:00 PM 03:00 PM 08:00 PM
Group B FaZe   vs.   V.Storm Main Stage 2015-10-16 07:00 AM 01:00 PM 03:00 PM 04:00 PM 09:00 PM
Group D nV   vs.   CTDL Station 1 2015-10-16 07:00 AM 01:00 PM 03:00 PM 04:00 PM 09:00 PM
Group B ON   vs.   iSo Station 2 2015-10-16 07:00 AM 01:00 PM 03:00 PM 04:00 PM 09:00 PM
Group D eLv   vs.   Orbit Station 3 2015-10-16 07:00 AM 01:00 PM 03:00 PM 04:00 PM 09:00 PM
Group C DNL   vs.   Epsi Main Stage 2015-10-16 08:00 AM 02:00 PM 04:00 PM 05:00 PM 10:00 PM
Group A OG   vs.   XGN Station 1 2015-10-16 08:00 AM 02:00 PM 04:00 PM 05:00 PM 10:00 PM
Group A tK   vs.   infs Station 2 2015-10-16 08:00 AM 02:00 PM 04:00 PM 05:00 PM 10:00 PM
Group C Rise   vs.   Mill Station 3 2015-10-16 08:00 AM 02:00 PM 04:00 PM 05:00 PM 10:00 PM
Group B FaZe   vs.   iSo Main Stage 2015-10-16 10:00 AM 04:00 PM 06:00 PM 07:00 PM 12:00 AM
Group B ON   vs.   V.Storm Station 1 2015-10-16 10:00 AM 04:00 PM 06:00 PM 07:00 PM 12:00 AM
Group D eLv   vs.   CTDL Station 2 2015-10-16 10:00 AM 04:00 PM 06:00 PM 07:00 PM 12:00 AM
Group D nV   vs.   Orbit Station 3 2015-10-16 10:00 AM 04:00 PM 06:00 PM 07:00 PM 12:00 AM
Group A OG   vs.   tK Main Stage 2015-10-16 11:00 AM 05:00 PM 07:00 PM 08:00 PM 01:00 AM
Group C Rise   vs.   Epsi Station 1 2015-10-16 11:00 AM 05:00 PM 07:00 PM 08:00 PM 01:00 AM
Group C DNL   vs.   Mill Station 2 2015-10-16 11:00 AM 05:00 PM 07:00 PM 08:00 PM 01:00 AM
Group A XGN   vs.   infs Station 3 2015-10-16 11:00 AM 05:00 PM 07:00 PM 08:00 PM 01:00 AM
Group D eLv   vs.   nV Main Stage 2015-10-16 12:00 PM 06:00 PM 08:00 PM 09:00 PM 02:00 AM
Group B FaZe   vs.   ON Station 1 2015-10-16 12:00 PM 06:00 PM 08:00 PM 09:00 PM 02:00 AM
Group B iSo   vs.   V.Storm Station 2 2015-10-16 12:00 PM 06:00 PM 08:00 PM 09:00 PM 02:00 AM
Group D Orbit   vs.   CTDL Station 3 2015-10-16 12:00 PM 06:00 PM 08:00 PM 09:00 PM 02:00 AM
Game Schedule
Round Match Station Date AEDT PDT CDT EDT BST
Group C DNL   vs.   Jus TBD 2015-10-17 02:00 AM 8:00 AM 10:00 AM 11:00 AM 04:00 PM
Group B V.Storm   vs.   dT TBD 2015-10-17 02:00 AM 8:00 AM 10:00 AM 11:00 AM 04:00 PM
Group A tK   vs.   Thrust TBD 2015-10-17 02:00 AM 8:00 AM 10:00 AM 11:00 AM 04:00 PM
Group D Orbit   vs.   Lethal TBD 2015-10-17 02:00 AM 8:00 AM 10:00 AM 11:00 AM 04:00 PM
Group B FaZe   vs.   dT TBD 2015-10-17 03:30 AM 9:30 AM 11:30 AM 12:30 PM 05:30 PM
Group A infs   vs.   Thrust TBD 2015-10-17 03:30 AM 9:30 AM 11:30 AM 12:30 PM 05:30 PM
Group D nV   vs.   Lethal TBD 2015-10-17 03:30 AM 9:30 AM 11:30 AM 12:30 PM 05:30 PM
Group C Epsi   vs.   Jus TBD 2015-10-17 03:30 AM 9:30 AM 11:30 AM 12:30 PM 05:30 PM
Group A OG   vs.   Thrust TBD 2015-10-17 05:30 AM 11:30 AM 01:30 PM 02:30 PM 07:30 PM
Group B iSo   vs.   dT TBD 2015-10-17 05:30 AM 11:30 AM 01:30 PM 02:30 PM 07:30 PM
Group D eLv   vs.   Lethal TBD 2015-10-17 05:30 AM 11:30 AM 01:30 PM 02:30 PM 07:30 PM
Group C Rise   vs.   Jus TBD 2015-10-17 05:30 AM 11:30 AM 01:30 PM 02:30 PM 07:30 PM
Group A XGN   vs.   Thrust TBD 2015-10-17 07:00 AM 01:00 PM 03:00 PM 04:00 PM 09:00 PM
Group B ON   vs.   dT TBD 2015-10-17 07:00 AM 01:00 PM 03:00 PM 04:00 PM 09:00 PM
Group D CTDL   vs.   Lethal TBD 2015-10-17 07:00 AM 01:00 PM 03:00 PM 04:00 PM 09:00 PM
Group C Mill   vs.   Jus TBD 2015-10-18 07:00 AM 01:00 PM 03:00 PM 04:00 PM 09:00 PM
Game Schedule
Round Match Station Date AEDT PDT CDT EDT BST
LR5 FaZe   vs.   dT Alpha 2015-10-18 02:00 AM 11:00 AM 10:00 AM 11:00 AM 04:00 PM
LR5 Epsi   vs.   Jus Bravo 2015-10-18 02:00 AM 08:00 AM 10:00 AM 11:00 AM 04:00 PM
LR6 DNL   vs.   FaZe Alpha 2015-10-18 03:30 AM 09:30 AM 11:30 AM 12:30 AM 05:30 PM
LR6 nV   vs.   Jus Bravo 2015-10-18 03:30 AM 09:30 AM 11:30 AM 12:30 AM 05:30 PM
WF OG   vs.   eLv Alpha 2015-10-18 05:30 AM 11:30 AM 01:30 PM 02:30 PM 07:30 PM
LR7 DNL   vs.   nV Bravo 2015-10-18 05:30 AM 11:30 AM 01:30 PM 02:30 PM 07:30 PM
LF eLv   vs.   DNL Alpha 2015-10-18 07:00 PM 01:00 PM 03:00 PM 04:00 PM 09:00 PM
GF OG   vs.   DNL Alpha 2015-10-18 08:30 PM 02:30 PM 04:30 PM 05:30 PM 10:30 PM

Additional Content

Location

  • Ernest N. Morial Convention Center 900 Convention Center Blvd. New Orleans, LA 70130
  New Orleans, Louisiana
Ernest N. Morial Convention Center
 
Photo By MCCNO

External Links

References